Anti-constitutional process !

21. 02. 2018 18:16:49
The Constitutional Court of the Czech Republic declared my arresting as anti-constitutional – through its finding of February 13, 2018 and III CC 1920/17.

I was sentenced in the case that caries analogical features of the case in which I was bullied from September 13, 1997 to July 31, 2007, i.e. for 13 years, by the judiciary. The case went down in the modern history of the Czech judiciary as “Scandal Uzunoglu” (as late Pavel Dostál called it).

Then I was in jail for two and a half years. All degrees of the judicial hierarchy, i.e. from the district court as far as the Supreme Court (presided by JUDr. Otakar Motejl, who, subsequently, “regretted” the decision of his court) decided, according to I section 67, letter a) and justified the decision saying that I was a foreigner from an exotic country! When I acquired the citizenship of the Federal Republic of Germany (as the only citizen in modern history of F.R.G.) in remand prison of the Czech Republic, i.e. outside German territory, only then I was released. But I did not leave the C.R., which was the allegation of all responsible courts of all degrees ruling in this case. I insisted (no one had ever done that in the history of Czech jurisdiction) that the court hearing must be held. And they were the courts which did not want to hold the hearing. They even found a fabricated reason with the aim of sending the whole case to Turkey, though both I, as the defendant, and the person who was defined artificially as aggrieved stayed in the Czech Republic.

I was too naïve as I believed that a similar scandal could not be repeated, if I had once gone down in the history of Czech jurisdiction, unintentionally, due to the unlawful procedure of bodies involved in the criminal proceedings... And I was mistaken about that...

I never tried to avoid the court hearing. When, for some mysterious reasons, delivery of my mail was made impossible, I complained countless times at the Czech Post Headquarters. I informed JUDr. Jiří Wažik about that in writing and also by word of mouth. I asked him if I could be getting my mail directly at the court for Prague-East. He accepted that. Whenever I got a message from him or some other persons from the court, I arrived at the court and picked up the mail in person.

As the court hearing was adjourned, I went to Africa in January 2017 as one of the most knowledgeable (one of three of four) experts from the Czech Republic on the topic of radical Islam, i.e. Islam terrorism, to complement my knowledge so that later I could present the knowledge to the authorities of my host country. During that journey I gave up the comfort of life in Europe to acquire the knowledge but I even put my life in risk and also fell ill. I informed the judge JUDr. Jiří Wažik about that fact after he had informed me through e-mail that a court hearing would be held! After his “private” message regarding the hearing I tried to appear at the court but I got infected by a sort of African virus. Not only did I have to overcome the telecommunication obstacles, in the bad health condition, but I also had to be very careful about my safety in the Islamist territories. Everyone knew there how many articles I had published about the Islamist terror.

Then I was transported to Switzerland and was hospitalized there twice in the cantonal hospital Freibourg. I informed the judge Jiří Wažik about being hospitalized. I also sent him medical certificates and explained in detail that they define the incapacity in per cent and that, in my case, it was defined as 100%. I was even placed in ISOLATION WARD in the Swiss hospital.

At that time I communicated not only with JUDr. Jiří Wažik but also with Mgr. Martin Dostál, the chairman of the same court. I did that from the isolation ward of the hospital in Freibourg.

It is a mystery why from that moment JUDr Jiří Wažik stopped communicating with me. He sent to me a lot of questions (not by himself, as he had done for weeks before) but through the office of the criminal department of the court. My lawyers advised me that it was not necessary for me to answer those questions because I could expose my friends or relatives to danger from the side of Islamic terror as the criminal file is not classified and it is accessible to whoever.

My defense lawyer told me that he would “correspond” about it with the judge.

I needed to present a detailed medical report, which Mr. Wažik, the judge, demanded. I applied for it at the hospital headquarters and it took a week before I could pick it up in person. Which was exactly the time limit determined by the judge. My lawyers advised me that it is necessary to insure that the report is in decent form. I should have the report translated officially in the Czech language as the judge probably does not speak French. It is necessary to have the report translated also because Czech is the official language of the Czech Republic. I did that, I had the report translated into Czech.

After my return I communicated with all authorities in the Czech Republic, including the regional court, I delivered various filings to the court, in person.

When I came back, I met policemen from the Police C.R. Prague-East-South, Leoš Tománek or Kunc. I met them at the butcher’s or baker's in the village of Mnichovice – I live near there. They often carry out different activities aimed against me, they follow some strange divine or human law. The kind of activities that cannot be understood as anything else but bullying. I am not sure, maybe it was them who, deliberately, gave wrong information to the judge.

What did I do to deserve that a judge of a legal state ordered arresting me, ordered the policemen to put cuffs on my hands... I do not know why. Only the one who wished that knows!

I appealed against it immediately and the Regional Court in Prague, as the Court of Appeal, upheld the decision of the District Court Prague-East automatically, without looking into the case to find out if the decision is justified. In my case, the Regional Court in Prague works as the office verifying the decision of the District Court Prague-East, not as the Court of Appeal.

I had no other choice but to turn to the Constitutional Court of the Czech Republic, which declared my arresting, confirmed even by the Court of Appeal, as anti-constitutional – through its finding of February 13, 2018 and III CC 1920/17.

*************

ceska verze clanku je zde : https://uzunoglu.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=650349

Autor: Yekta Uzunoglu | středa 21.2.2018 18:16 | karma článku: 0.00 | přečteno: 6x

Další články blogera

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 1 - Demokratická výměna kus za kus

Rukojmí - institut, který patrně začal existovat společně s lidskou civilizací. Ani božské, ale ani lidské zákony nedokázaly tento institut odstranit ze života naší jinak lidské společnosti.

12.3.2018 v 15:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 2: Pragmatická demokracie a Kurdové jako rukojmí

Dne 18.09.2005 se měly konat v SRN federální volby. Schröder, jako kandidát do funkce kancléře v dalším období, se bál prohry a potřeboval hlasy Turků žijících v SRN majících dvojité občanství.

12.3.2018 v 8:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí – 4 - Krajsky,Tigrid, Kohout a Charta 77...

Bylo to někdy v srpnu roku 1979, kdy jsem se po dlouhé konzultaci se svými přáteli z řad Charty 77 rozhodl ve správný čas, aniž bych byl zadržen, dostat do domu Prof. Jiřího Hájka v Zahradním Městě v Praze.

11.3.2018 v 18:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí 3 - Případ turecký Renault

Psal se rok 1968, kdy se francouzský státní podnik Renault a turecká společnost OYAK patřící výlučně vojákům dohodli a založili společnost Renault Turecko a následně zahájili společnou výrobu osobních automobilů .

11.3.2018 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Jirát

Hloupost jen kvete v Evropském parlamentu

a mezi českými poslanci zejména. Samozvaní demokraté (ODS, TOP 09 a Lidovci), znechuceni bídnými výsledky své dlouhodobé nenávistné kampaně proti hnutí ANO, když preference ANO rostou, zatímco Lidovci a TOP jsou už pod čarou,

13.12.2018 v 16:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Proč lidé nevěří politikům

Jako celoživotní pozorovatel politického dění nepatřím k těm, kdo politiky a priori odsuzují. Jednoduše proto, že naše společnost dospěla do takového stádia vývoje, že bez nich už to nejde.

13.12.2018 v 16:03 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 185 | Diskuse

Josef Sedláček

Vždy vyžaduji účtenku s EET

Jednám tak veden jednoduchou úvahou, že kdo podniká v ČR musí platit daně. Kdo daně neplatí pohrdá státem i jeho občany.

13.12.2018 v 12:09 | Karma článku: 27.51 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Jan Dvořák

Zákonodárci si polepší, ale jen zanedbatelně. Buďme rádi, že v jejich kůži nejsme

Přes všechny řeči, že právě Senát je super jističem možných excesů polistopadového vývoje, teď aktuálně ostudně selhal.

13.12.2018 v 9:32 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 275 | Diskuse

Pavel Kalabis

Krátké srovnání

Včera britská premiérka Theresa Mayová obstála před britskými zákonodárci. Ti naši právě otevírají schůzi o dodatečném zdanění církevních restitucí. Srovnání obou případů poskytuje určitý obraz české politické kultury.

13.12.2018 v 9:21 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 320 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 713

yektauzunoglu.com 

https://www.facebook.com/MUDrYektaUzunoglu

https://twitter.com/YektaUzunoglu?

 

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, * 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války).[zdroj?] Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. V roce 2006 obdržel cenu Františka Kriegla.Od roku 1996 německé občanství.

Najdete na iDNES.cz