Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Because of respect of ourselves

15. 01. 2018 14:41:45
Because of respect of ourselves we must not let the Turkish statesmen to offend us any longer, the German President Frank-Walter Steinmeier screamed desperately at the beginning of this year, some time in the spring.

Each person with average morals would probably think that the German state-runners really do not let the Turkish President and his flunkies offend them in the way that does not have and must not have had any support in any culture.

Not a hope, Erdogan knows them and he knows them better than we do and knows that if there is money involved in the game, some European leaders can even be spit in their faces! That is what he really did, not only him, but also his minions and hi Turkish “press” serving as Erdogan’s loudspeaker!

He described Angela Merkel as a person who is even worse than Hitler was! And then he appealed to the Turks living in Germany to vote neither for CDU/CSU or SPD or the Green or even for die Linke. That’s how Erdogan wanted to destabilize Germany in a cunning way. Before the election in Germany his media claimed they would destabilize the Federal Republic of Germany like they had done it in the Netherlands. The Netherlands dared not to let Erdogan’s ministers speak in public before the election in the country.

“Just see, they have not been able to establish the Government up to now as we did not take part in the elections in the Netherlands!” Erdogan kept saying. They used the same tactics in Germany, which is in another NATO member country, and the result is: on one hand they enabled AFD to gain more votes and on the other hand the reigning parties have lost so many votes that it is not easy for them to form the Government. After the German elections Erdogan congratulated himself and his compatriots on the success in destabilization of the democratic election and thus the whole state system, too, in Germany as well as in the Netherlands.

The commonly known fact is that a radical party or a "movement" of a particular democratic country has always been used to destabilize the country. The same tactics were used by the Soviet Union during the Cold War against the Western countries, secretly supporting even the ultra-right parties in Germany itself.

Erdogan's army in Germany has gone so far as to threaten even the wife of the Minister of Foreign Affairs Sigmar Gabriel herself, who for fear of despair had to address the mass media to reveal that she was threatened ... Was the German state unable to protect her so she had to turn to the media? Probably not ....

And what about now?
Because of respect for himself, respect for his wife’s security, respect for the democratic system, respect for human ethics, Sigmar Gabriel appears suddenly in the Turkish city of Antalya unofficially to beg Erdogan’s Foreign Minister on his knees for reconciliation with Germany ? To ask them not to threaten Germany? To stop bothering and cursing the German? To release the innocent German journalists from prison, to reprieve them? To stop defaming and slandering German companies operating in Turkey, such as Mercedes, stop shaming their names and blame them of supporting terrorism? And all that at the moment when his mandate ends and he will not be the foreign minister any more!

Is that the respect of a dignified politician bearing the mission of democratic principles, or just one of the helmsmen on the sinking Titanic that, for a long time, has not been concerned about any luxury of honors or ethics, but about survival only?

*************

Ceska verze clanku je zde : https://uzunoglu.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=632319

Autor: Yekta Uzunoglu | pondělí 15.1.2018 14:41 | karma článku: 10.56 | přečteno: 415x


Další články blogera

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 1 - Demokratická výměna kus za kus

Rukojmí - institut, který patrně začal existovat společně s lidskou civilizací. Ani božské, ale ani lidské zákony nedokázaly tento institut odstranit ze života naší jinak lidské společnosti.

12.3.2018 v 15:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 2: Pragmatická demokracie a Kurdové jako rukojmí

Dne 18.09.2005 se měly konat v SRN federální volby. Schröder, jako kandidát do funkce kancléře v dalším období, se bál prohry a potřeboval hlasy Turků žijících v SRN majících dvojité občanství.

12.3.2018 v 8:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí – 4 - Krajsky,Tigrid, Kohout a Charta 77...

Bylo to někdy v srpnu roku 1979, kdy jsem se po dlouhé konzultaci se svými přáteli z řad Charty 77 rozhodl ve správný čas, aniž bych byl zadržen, dostat do domu Prof. Jiřího Hájka v Zahradním Městě v Praze.

11.3.2018 v 18:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí 3 - Případ turecký Renault

Psal se rok 1968, kdy se francouzský státní podnik Renault a turecká společnost OYAK patřící výlučně vojákům dohodli a založili společnost Renault Turecko a následně zahájili společnou výrobu osobních automobilů .

11.3.2018 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lenka Hoffmannová

Co dělá Putin dobře a západ nedělá vůbec

The Wall Street Journal otiskl zajímavý článek o Maďarsku, zemi bývalého sovětského bloku, která po zhroucení Sovětského svazu vstoupila do NATO a nyní se přiklání k Putinovu Rusku.

15.8.2018 v 19:31 | Karma článku: 32.94 | Přečteno: 1021 | Diskuse

Jan Pavlík

Taky nepíšu s encyklopedií v ruce

Poslanec za SPD Václav Klaus mladší vyjádřil ve svém článku své neporozumění. jaký smysl má vojenská mise Armády ČR v Afghanistánu. Je poněkud překvapující, že než se s tímto nedostatkem svěřil veřejnosti, nezeptal se svého otce,

15.8.2018 v 18:16 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 461 | Diskuse

Petr Burian

Kdo nás v 68. skutečně přepadl?

Podle šéfa komunistů Filipa to byla překvapivě Ukrajina. Podle mínění jiných to byla část Evropy, tedy státy, jejichž vojska se na onom půlnočním vlomu podílela a dle antiami zastánců to byly USA, které je do toho vmanipulovaly.

15.8.2018 v 15:46 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Co se v EU bude dít na podzim

Co nás čeká v Unii po prázdninách? Junckerovo poselství o stavu Unie, další řečnění o principu subsidiarity, snahy o využití pasarel, pletení biče na členské státy pod zástěrkou ochrany právního státu a leccos dalšího.

15.8.2018 v 14:00 | Karma článku: 19.02 | Přečteno: 545 | Diskuse

Vilém Barák

Lekce H-SYSTÉMEM

Záměr Středočeského kraje věnovat SBD Svatopluk z veřejných prostředků 1 milión korun je směšný. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová chce touto akcí odklonit pozornost veřejnosti od svého skandálu se služebním automobilem.

15.8.2018 v 13:30 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 556 | Diskuse
Počet článků 320 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 710

yektauzunoglu.com 

https://www.facebook.com/MUDrYektaUzunoglu

https://twitter.com/YektaUzunoglu?

 

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, * 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války).[zdroj?] Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. V roce 2006 obdržel cenu Františka Kriegla.Od roku 1996 německé občanství.

Najdete na iDNES.cz