Pogroms to the Jews for the "Secular Democratic" of Turkey - Part I

11. 01. 2018 14:22:52
With the events of the last five years, the world has woken up like this and asks how Turkey's secularity is.

Almost all "analysts" from Europe but partly also from the USA unanimously put the blame for he "present" state of Turkey, connected to Turkish-Islamic ideology to other religions, unanimously on Erdogan ,which is a fatal error stemming from ignorance of modern Turkish history, and still more than half a century of massive Western propaganda on Turkey has signed on their ignorance but exclusively because of Turkey's membership in Western political-military institutions.

It is hardly believable that European and US experts really did not know Turkey's uncompromising and often inhumane attitude towards its minorities in other religions, from the founding of the Turkish "Republic" to the present. In order to understand the current policy of Erdogan against transatlantic civilization, it is enough to look at the modern history of this country and their discriminatory - persecution policy towards non-Islamic - non-Turkish minorities. And so let's take a look at the modern history of "modern secular Turkey" and now specifically the fate of the Jews in Turkey.

It will not be just one short article that can not include all the atrocities that Jews were exposed to in the "secular, democratic" Turkey, but I assure you that you will not regret what you are reading.

Chronologically First Years of the Republic, Ataturk Period:

January 1923 - Turkish newspapers and magazines in the then largest city of Turkey in Izmir publicly called for Turkish merchants to join in the fight against "immoral and benevolent Jewish dangers." These rabble rousing articles appeared on the front pages of the newspapers led by the government - that the Jews in Izmir but also throughout Turkey are "microbes nests" and therefore must be expelled as far as possible. Then the humorous Akbaba magazine started to provoke to attacks against the Jews and published a series of articles titled "Do you hear that you will not trade with the Jews, will we allow them to live with these microbes together?"

After a series of articles published in the Edirne newspaper, where the strong Jewish community was, and also in Passeeli, the people of Edirne gathered in the square and yelled hysterically:"It is time to expel the Jews from this land! Jews, go out!”

Massive attacks on Jewish shops followed after that, which the police did not even try to hinder, they remained a quiet spectator. Living in smaller towns became impossible for the Jews, so they had to leave all their property and flee to big cities like Istanbul - to run into "anonymity." In Trakia (the European part of Turkey), all Alyans Jewish schools have been closed overnight. The reason for this anger was obvious. The Armenians and Greeks were erased from Turkey, but the Jews, who were still much richer, were still there and "lived" there, according to Ataturk's secular Turkey, an unforgivable sin ...

"I will not beat about the bush, other religious minorities have nothing to do in Turkey, the Jews have not done any problems yet but you know that the Jews are like - they're going as they are being led, and there are more than thirty thousand of them in Istanbul. Of course, it would be better if they were not here... I say. "

June 1923 - When the mood of the "secular republic" was worked out everywhere, the application of long-desired monstrosities became easier. After the proclamation of the secular republic, Atatürk immediately began to release the Jews, Greeks and Armenians from the state administration and were replaced by "pure Turks with pure faith".

Freedom of the movement for Jews and other non-Islamic minorities in Anatolia was severely limited. The decision was so sudden that many people did not return to their cities because of the restrictions and had to stay where they were. The rabbinate did not even have the courage to ask the "democratic government" to abolish this ban. As if that was not enough, Jews were also forbidden to emigrate to Palestine. It was the reward for Jews to be a "seamless" minority, as the mysterious figure of Ataturk Riza Nur said in the Turkish Parliament on March 2, 1923.

December 1923 - The New Republic of Turkey attempted to enforce the deportation of Jews in Lausanne during the talks on Turkey's future scheme. The allies rejected it. Nevertheless, in December 1923, the Ataturk government ordered that several hundred Jews have to leave their city of Çorlu immediately, within 48 hours. In the following days, the same thing was decided in Çatalca and the decision was made immediately. The deportation and expulsion of Jews has already begun with the official decree and implementation of the secular state of the Republic of Turkey. It had been10 years before Hitler come to power!

***********************

Ceska verze clanku je zde : https://uzunoglu.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=642465

Autor: Yekta Uzunoglu | čtvrtek 11.1.2018 14:22 | karma článku: 13.16 | přečteno: 197x

Další články blogera

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 1 - Demokratická výměna kus za kus

Rukojmí - institut, který patrně začal existovat společně s lidskou civilizací. Ani božské, ale ani lidské zákony nedokázaly tento institut odstranit ze života naší jinak lidské společnosti.

12.3.2018 v 15:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 2: Pragmatická demokracie a Kurdové jako rukojmí

Dne 18.09.2005 se měly konat v SRN federální volby. Schröder, jako kandidát do funkce kancléře v dalším období, se bál prohry a potřeboval hlasy Turků žijících v SRN majících dvojité občanství.

12.3.2018 v 8:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí – 4 - Krajsky,Tigrid, Kohout a Charta 77...

Bylo to někdy v srpnu roku 1979, kdy jsem se po dlouhé konzultaci se svými přáteli z řad Charty 77 rozhodl ve správný čas, aniž bych byl zadržen, dostat do domu Prof. Jiřího Hájka v Zahradním Městě v Praze.

11.3.2018 v 18:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí 3 - Případ turecký Renault

Psal se rok 1968, kdy se francouzský státní podnik Renault a turecká společnost OYAK patřící výlučně vojákům dohodli a založili společnost Renault Turecko a následně zahájili společnou výrobu osobních automobilů .

11.3.2018 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Jirků

13 hlasů proti Babišovi si mezi sebou účastníci sněmu losovali

Jak zjistilo Rádio Jerevan, o nařízených 13 hlasů proti Babišovi nebyl s výjimkou jednoho žádný zájem. Odpor byl tak velký, že sněm musel nakonec přistoupit k losování s povinnou účastí.

18.2.2019 v 19:59 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 361 | Diskuse

Jan Dvořák

Prodražené štěnice z úřadu hejtmanky Jermanové

Předmětem mediálního zájmu je sporný výběr firmy, která se na úřadu Středočeského kraje postarala o důkladné prověření všech kanceláří, zda se tam ještě z dob nechvalné Rathovy éry nenacházejí štěnice, popřípadě minikamerky.

18.2.2019 v 19:41 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 199 | Diskuse

Luboš Zálom

AynRandCon Europe 2019: Individualismus ve věku kmenové mentality

V Praze se tento víkend konala evropská konference věnovaná Objektivismu, filozofii Ayn Randové. Akci organizovala evropská sekce Ayn Rand Institute za aktivní pomoci organizace Students for Liberty.

18.2.2019 v 14:16 | Karma článku: 10.86 | Přečteno: 162 | Diskuse

Petr Burian

Praktiky šíbra

Kateřina Valachová, ale i mnozí jiní drakobijci především z řad ČSSD, už dlouhodobě bojují proti věřitelům tzv. lichvářům. Vadí jim, že by měl dlužník platit své dluhy pokud možno i s úroky a penále, a to i v situaci, kdy nechce.

18.2.2019 v 13:37 | Karma článku: 24.16 | Přečteno: 504 | Diskuse

Jiří Strádal

Desatero Miloše Zemana

Chování našeho prezidenta mnohé z nás popuzuje. Je jen nahodilým mixem nezkrotných bezskrupulózních výstřelků nebo je provázáno nějakým společným principem?

18.2.2019 v 12:43 | Karma článku: 29.32 | Přečteno: 894 | Diskuse
Počet článků 320 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 714

yektauzunoglu.com 

https://www.facebook.com/MUDrYektaUzunoglu

https://twitter.com/YektaUzunoglu?

 

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, * 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války).[zdroj?] Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. V roce 2006 obdržel cenu Františka Kriegla.Od roku 1996 německé občanství.

Najdete na iDNES.cz