Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Jews and our human civilization

8. 01. 2018 18:58:01
The Jews have always been giving our human civilization the most valuable personalities and with them also science, culture, economy,technology but also politics,

now matter that they were never so numerous and they are not numerous now.

Let’s just recall the 19th and 20th century personalities, such as Karl Marx, Sigmund Freud, Wilhelm Reich, Albert Einstein, Mark Chagall, Amadeo Modigliani, Sarah Bernhardt, Woody Allen, and Henry Kissinger...

This divine nation provided humankind with so many personalities that they were able to attain at least 196 Nobel Prizes in all spheres of life within a single century, despite the monstrous conditions they were given from mankind.

Few will pause at least for a moment and think in a human way about what we all, as individuals, as a society, as a civilization, owe to that nation, exposed to those unbelievable monstrosities.

And what has our civilization done and what is it doing now for all that we were given by the Jews in all spheres of life – from physics to music?

Our European civilization has been persecuting them for hundreds of years, thinking of exterminating them and for that they tried to invent the methods that even the most frightening monster would not be able to invent, the methods that we, as people with limited sensory organs, cannnot imagine.

Gas chambers, rape, robbing of their material as well as mental wealth, "medical" experiments .... Tahe list of what we have done to them in the name of the nation, on behalf of God, on behalf of ideology, is endless!

Why?

What evil the Jews have done to mankind to deserve so many freaks that even the devil would not have invented?

At the cost of the sacrifices of thousands and thousands of their people, this nation has managed to overcome incredible barriers and reach their native country so that there was a place on this Earth where they could live "in peace"! And they returned to where they came from, buying back the land that belonged to their ancestors, but even there they must not have peace ... Not only because of their neighbours, but because of our European civilization, which does not seem to be able to absorb the fact that the Jews could not be completely exterminated, some of them survived and built their own state! This is their sin that Europe does not want to forgive !?

This nation wants to proclaim its holy city as its capital! And? And the whole world is against them! From China to Yemen! Including France and England!

Was not Jerusalem put up by the Jews with their blood? Do not they have the right to declare it their capital today?

Is it not enough for France how the Jews were treated there? What is their goal? Their interests in Turkey, the Arab countries? Nothing else, right?

And England? How quickly they forgot they tried to use all possible means so that Holocaust survivors could not "escape" from persecution in Europe and get home! The Jews do not have oil, but neither millions of Islamists like England! Millions of Islamists with British Citizenship! And so blatantly Britain, after what they have done to the nation, still opposes the Jews having Jerusalem as the capital of their small state!

No one cares about justice, fairness or humanity, but again and again only about their bestial interests, and on behalf of them they are able to commit other crimes at the expense of humanity!

However, they forget one thing: the fact that they may bury civilization with this inhumanity, the biggest part of which they owe namely to Jews!

*****************

Ceska verze clanku je zde : https://uzunoglu.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=640206

Autor: Yekta Uzunoglu | pondělí 8.1.2018 18:58 | karma článku: 11.53 | přečteno: 298x


Další články blogera

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 1 - Demokratická výměna kus za kus

Rukojmí - institut, který patrně začal existovat společně s lidskou civilizací. Ani božské, ale ani lidské zákony nedokázaly tento institut odstranit ze života naší jinak lidské společnosti.

12.3.2018 v 15:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 2: Pragmatická demokracie a Kurdové jako rukojmí

Dne 18.09.2005 se měly konat v SRN federální volby. Schröder, jako kandidát do funkce kancléře v dalším období, se bál prohry a potřeboval hlasy Turků žijících v SRN majících dvojité občanství.

12.3.2018 v 8:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí – 4 - Krajsky,Tigrid, Kohout a Charta 77...

Bylo to někdy v srpnu roku 1979, kdy jsem se po dlouhé konzultaci se svými přáteli z řad Charty 77 rozhodl ve správný čas, aniž bych byl zadržen, dostat do domu Prof. Jiřího Hájka v Zahradním Městě v Praze.

11.3.2018 v 18:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí 3 - Případ turecký Renault

Psal se rok 1968, kdy se francouzský státní podnik Renault a turecká společnost OYAK patřící výlučně vojákům dohodli a založili společnost Renault Turecko a následně zahájili společnou výrobu osobních automobilů .

11.3.2018 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

K summitu Trump - Putin

Helsinské setkání prezidentů USA a RF má také svoji izraelskou dimenzi. Týká se Sýrie. Současné boje vládních vojsk a protirežimních sil v těsné blízkosti Izraele sledují jeho politické a vojenské špičky s mimořádnou pozorností.

16.7.2018 v 20:20 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 191 | Diskuse

Karel Trčálek

Řvoucí hysterikové v ulicích svrhnou Babišovu vládu jako na Ukrajině či na Slovensku!

Jsem pevně přesvědčen o tom, že řvoucí hysterikové v ulicích brzy svrhnou Babišovu vládu. Proto jsem taky napsal tento skvělý a fantastický článek, abych tomu, pokud možno, zabránil

16.7.2018 v 18:04 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 356 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Mlácení prázdné subsidiarity

V Bruselu se zvláštní pracovní skupina půl roku zamýšlela nad principem subsidiarity a nad tím, které oblasti by Unie mohla vyklidit a vrátit k rozhodování členským státům. Výsledek: nebyla nalezena ani jedna taková oblast.

16.7.2018 v 15:00 | Karma článku: 26.36 | Přečteno: 633 | Diskuse

Jiří Paroubek

Vaše věc byla opět první

Až dnes, a v malé míře i v sobotu, se čtenáři mainstreamových médiích dozvídají detaily (někdy vymyšlené) a inside informace (někdy přikrášlené) o jednání klubu ČSSD předcházejícímu hlasování o důvěře vládě v minulém týdnu.

16.7.2018 v 14:26 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 346 | Diskuse

Aleš Merta

"American idiot"

Americký prezident Trump, na posledním summitu NATO v Bruselu, opět Evropě ukázal, kde je její místo, tedy že má být nadále podřízena politice Spojených států kdykoli, když si to strýček Sam bude přát.

16.7.2018 v 13:22 | Karma článku: 32.20 | Přečteno: 2175 | Diskuse
Počet článků 320 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 708

yektauzunoglu.com 

https://www.facebook.com/MUDrYektaUzunoglu

https://twitter.com/YektaUzunoglu?

 

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, * 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války).[zdroj?] Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. V roce 2006 obdržel cenu Františka Kriegla.Od roku 1996 německé občanství.

Najdete na iDNES.cz