Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drzost samostatnosti a respekt k vůli sousedů?

30. 09. 2017 7:47:30
Deník Referendum, je obecně vnímán jako levicově orientovaný deník, proto by se mělo předpokládat alespoň náklonnost k právu těch slabších, těch bez práv, těch potlačovaných či diskriminovaných.

Přesto deník, který nese název Referendum, uveřejnil dle mého vnímání, jakožto příslušníka druhořadého národa, skandalózní komentář pravě ke kurdskému referendu, které se konalo 25.09.2017.

Referendum o kurdském referendu!
Z celého článku čiší podle mých nedokonalých čichových buněk (nervus olfactorius) mně cizí jistá - svérázná a patrně v Evropě již běžná zaujatost či závaznost či angažovanost samotného autora pro jakousi věc. Připomíná mně - což asi není trestné - postoj jistých islámologů či arabologů, kteří nejméně jeden rok stráví na náklady hostitelské země své luxusní dovolené a pak píši „fundovaně“ o islámu či o arabských zemích!


Článek nese titul:

"Vyhlásí Kurdistán nezávislost proti vůli svých sousedů?"

Tento titul použil pro článek jeho autor - "specialista" na Turecko atd. Přitom autor je ale i příslušník malého národa ve střední Evropě, který byl stovky let pod nadvládou cizích mocností, následně obsazen Hitlerovským Německem a po té Sovětským svazem, u kterého by se oprávněně očekávala empatie s osudem podobně utlačovaných národů a navíc, když s příchodem demokracie autorova vlast nejen že byla "nereferendem" rozdělena, ale vyrabována do posledního hřebíku i až ve skladech továrny na hřebíky v Žatci.

Opovažuji si klást nejen autorovi, ale i jeho deníku včetně jejich čtenářů, pár naivních otázek Kurda pocházejícího odněkud z divokého Kurdistánu:

- Když vzniklo Československo 28. října 1918, někdo z Čechu či zakladatelů Československa, bral ohled na vůli sousedů, třeba na Rakousko - Uhersko či Německo?

- Když USA vyhlásili nezávislost, ptali se na vůli svého stvořitele, Velké Británie? Nevím, ale doslechl jsem, že za jejich nezávislost byla vedena dlouhá válka, kdy se spojili i věčným nepřítelem své rodné zemi, to jest s Francií!

- Braly státy, které vznikly po rozpadu Jugoslávie, ohled na vůli svých sousedů?

Jak se zda, Seznam "bezohledných" zemí, které zakládali svoje státy proti vůli svých sousedů, je nekonečný! Proto by mně spíš zajímalo, který stát při svém vzniku bral ohled na "vůli" svých sousedů!

Přitom často v těch sousedních zemích nežijí příslušnici stejného národa, kterému jsou odepřena základní lidská práva, jak je tomu v případě Kurdů! Kde v těch sousedních státech žijí desítky milionů bez základních lidských práv a jak asi autor předpokládá, jaká že je jejich vůle vůči drzým Kurdům v Iráku, kteří šli k urnám volit, aby s referendem zkusili rozhodovat o své vlastní budoucnosti?

Ptám se onoho příslušníka toho malého stovky let kdekým utlačovaného národa ve Střední Evropě a autora toho článku: Ptali se vaši politici při rozdělení vaší bývalé vlasti, to jest Československa, v 1992 na vůli svých vlastních občanů a občanů sousedů, to jest Čechů a Slováků? Poskytli jim to jejich základní právo, aby svůj názor vyjádřili v referendu, to jest tím nejlegitimnějším instrumentem demokracie? Tím jménem, kterým se zaštiťuje váš portál!

Ale ti nehorázní, necivilizovaní Kurdové, jdou v jedné části své země, která je násilím rozdělena již 100 let, rozhodovat o své budoucnosti referendem a to proti vůli svých utlačovatelů! Ti jsou ale drzí! No ne?

Autor: Yekta Uzunoglu | sobota 30.9.2017 7:47 | karma článku: 40.77 | přečteno: 4157x


Další články blogera

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 1 - Demokratická výměna kus za kus

Rukojmí - institut, který patrně začal existovat společně s lidskou civilizací. Ani božské, ale ani lidské zákony nedokázaly tento institut odstranit ze života naší jinak lidské společnosti.

12.3.2018 v 15:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 2: Pragmatická demokracie a Kurdové jako rukojmí

Dne 18.09.2005 se měly konat v SRN federální volby. Schröder, jako kandidát do funkce kancléře v dalším období, se bál prohry a potřeboval hlasy Turků žijících v SRN majících dvojité občanství.

12.3.2018 v 8:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí – 4 - Krajsky,Tigrid, Kohout a Charta 77...

Bylo to někdy v srpnu roku 1979, kdy jsem se po dlouhé konzultaci se svými přáteli z řad Charty 77 rozhodl ve správný čas, aniž bych byl zadržen, dostat do domu Prof. Jiřího Hájka v Zahradním Městě v Praze.

11.3.2018 v 18:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí 3 - Případ turecký Renault

Psal se rok 1968, kdy se francouzský státní podnik Renault a turecká společnost OYAK patřící výlučně vojákům dohodli a založili společnost Renault Turecko a následně zahájili společnou výrobu osobních automobilů .

11.3.2018 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Payne

Rusko není přítel ani spojenec

Ruské divadlo, které vykazuje některé podobnosti s demokratickými volbami, je ve skutečnosti jen inauguračním nebo chcete-li korunovačním rituálem.

19.3.2018 v 11:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Radek Ketzl

Podnikat nebo nepodnikat, politika nebo nepolitika

Delší dobu jsem nic nenapsal, začal jsem podnikat. Ty začátky jsou těžký, než se vše zajede, atd. Nemáte čas zajet ani za rodinou, přečíst si knížku nebo si udělat jeden volna.

19.3.2018 v 10:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Karel Trčálek

Havloidi, radujte se, Putin konečně dohnal Havla

Havel byl zvolený prezidentem čtyřikrát a Putin už taky. Ti dva si už tak nemají co vyčítat. Co na to zdejší havloidi?

19.3.2018 v 10:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 143 | Diskuse

Jan Dvořák

Cesta Zemanových pověřenců do Číny vnesla jasno

Prezident si dnes předvolal kancléře Mynáře a šéfa poradců Nejedlého, kteří z jeho pověření zjišťovali v Číně situaci kolem firmy CEFFC a zejména jejího šéfa, Jie Ťien-minga, který je Zemanovým externím poradcem v otázkách ČLR.

19.3.2018 v 9:05 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 759 | Diskuse

Karel Ryšán

Proč je lidi nemaj´rádi 4

Říkám o nich, že se živí čísly. Že nejsou stravitelná? Omyl. Nic nepěstují, dobytek nechovají, chleba nepečou. Nevyrábějí šaty ani boty, prostě jen nakupují a prodávají. Boom tohoto podnikání nás měl před třiceti léty varovat.

19.3.2018 v 8:46 | Karma článku: 20.46 | Přečteno: 490 | Diskuse
Počet článků 320 Celková karma 9.33 Průměrná čtenost 701

yektauzunoglu.com 

https://www.facebook.com/MUDrYektaUzunoglu

https://twitter.com/YektaUzunoglu?

 

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, * 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války).[zdroj?] Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. V roce 2006 obdržel cenu Františka Kriegla.Od roku 1996 německé občanství.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.