Human Ethics II

8. 05. 2017 21:08:52
So on the day of the exam I went to meet him in the legendary Dr. Faustus House in Prague in Franz Kafka's novel
Evil is getting stronger and it is reaching dimensions exceeding horror novel's authors' imagination as much as it is impossible to imagine even for authors of new new product versions, the originals of which were made by guardians in Franz Kafka's novel. I wanted to meet Dr Vymetal in person! I wanted to understand how it was possible that a man decorated with PhD degree and the leader of the Medical Ethics Department could behaved as he behaved then. I wanted to see where that man had his understanding of evil boundaries and also I wanted to learn if whether he was able to get over that evil and abomination after the "game" of which he was a part of, however small, ended with their "fail". I wanted to see how he would behave meeting me face to face. It might be difficult to understand that feeling but a person who have been unjustly bullied and sentenced to be wiped out and survived it just by a miracle might understand that I wanted to meet him and look into his eyes finally understanding his personality!.

So on the day of the exam I went to meet him in the legendary Dr Faustus House in Prague. I came there half an hour earlier and looking at those beautiful building I could not understand how it was possible that the little palace could host such a person, Dr Vymetal, the man who had so mercilessly directed our fates. Each one of my steps hurt me just as I entered the building, as I realized that it was the one where him, the Vymetal person was working. I felt sick. My fate was mercilessly leading me to meeting the evil impossible to imagine! I found him somewhere upstairs, rang the doorbell and expected that his secretary would answer the door. Instead of that it was himself, "Professor", all dressed in white. A psychologist wearing white trousers, a white shirt and a white coat as if he were a surgeon prepare to act.

Professor Vymetal could not hide his hatred. He wore a mask of a professional psychologist; a mask consisting of several layers and changing according the needs of the current situation. And still he could not hide his hatred in his eyes. I saw the hatred of a hunter learning that his prey survived its injuries and was facing him again. In some moments he showed a specific expression as if saying: "I did know where your weak point was, but now, my fellow, I know it and I am going to stab you just there. The specialist decorated with title in psychology learned that weak spot just there, in Dr Faustus House. It was my limitless love to my own child. The child whom he was trying to tear out of my heart, the child that I could not see nor touch. Professor was just enjoying himself. His "touching" and in the same time slimy remarks just went together with his glee over a loving father torn by his pains, suffering for his own child! The pain of the suffering father... For instance when I was fighting for my freedom and honor here in Czech Republic, being stolen from me upon request of the state power, Professor himself went to Germany where for sure he earned more than here. He stabbed us into our backs and then he went to grab his money from Germany and I had to remain in Czech Republic fighting all these engaged in my case and defending my lost and stolen honor! Honor... That human value was probably as far from the Professor as some star still undiscovered by Ondrejov Observatory. I came to meet him hoping that meeting a professional specialist responsible for wellbeing of our children, for generation that would continue our civilization I would find his help, I would save my child from her, apparently psychopathic, mother to be able to bring her up to become a true personality, a human being with true values, to develop those values and to pass them to her own children... The State appointed Professor Vymetal to look after children of this kind and so it happened that he was responsible also for my child!

.......................................

česká verze článku je zde : http://uzunoglu.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=572981

Autor: Yekta Uzunoglu | pondělí 8.5.2017 21:08 | karma článku: 11.15 | přečteno: 174x


Další články blogera

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 1 - Demokratická výměna kus za kus

Rukojmí - institut, který patrně začal existovat společně s lidskou civilizací. Ani božské, ale ani lidské zákony nedokázaly tento institut odstranit ze života naší jinak lidské společnosti.

12.3.2018 v 15:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí - 2: Pragmatická demokracie a Kurdové jako rukojmí

Dne 18.09.2005 se měly konat v SRN federální volby. Schröder, jako kandidát do funkce kancléře v dalším období, se bál prohry a potřeboval hlasy Turků žijících v SRN majících dvojité občanství.

12.3.2018 v 8:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí – 4 - Krajsky,Tigrid, Kohout a Charta 77...

Bylo to někdy v srpnu roku 1979, kdy jsem se po dlouhé konzultaci se svými přáteli z řad Charty 77 rozhodl ve správný čas, aniž bych byl zadržen, dostat do domu Prof. Jiřího Hájka v Zahradním Městě v Praze.

11.3.2018 v 18:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Rukojmí 3 - Případ turecký Renault

Psal se rok 1968, kdy se francouzský státní podnik Renault a turecká společnost OYAK patřící výlučně vojákům dohodli a založili společnost Renault Turecko a následně zahájili společnou výrobu osobních automobilů .

11.3.2018 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

Některé pozoruhodnosti naší politiky...

Od roku 1990 jich byly mraky. Od sympaticky úsměvných po nesympaticky srandovní, až po nesympaticky srandovní a hloupé.

18.10.2018 v 19:49 | Karma článku: 13.26 | Přečteno: 285 | Diskuse

Jan Dvořák

Skandál kolem ocenění režiséra Schorma

Mezi kulturní frontou - filmaři zejména- panuje pozdvižení kvůli postupu Ministerstva kultury, které furiantsky „stáhlo“ zamýšlené ocenění in memoriam slavnému režisérovi Schormovi, protože rodina je demonstrativně odmítá převzít.

18.10.2018 v 16:51 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 464 | Diskuse

Aleš Merta

Senátoři - zástupci lidu?

Volby do senátu ČR znovu poukázaly na fakt, že mandát mnohého senátora je tak slabý, že silnější je i mandát zastupitele středně velkého městečka.

18.10.2018 v 15:04 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 815 | Diskuse

Ivan Rychtr

Lesk a bída euroskepticismu, aneb pozor na vylití vaničky i s dítětem!

Je pravda, že jakákoliv kritika EU přihrává sympatizanty stranám usilujícím o vystoupení z Unie? Pokusme se nad tím zamyslet...

18.10.2018 v 14:21 | Karma článku: 6.77 | Přečteno: 331 | Diskuse

Ivo Hnilica

Senát ČR - lze o něm psát objektivně? Rád bych!

M. Zeman prezident ČR, rád provokuje! Jeho slova Senát "rozpustit a vypustit", něco na způsob názvu jednoho filmu, nelze brát vážně a je si vědom, že to nejde. Komora "lordů", která podle mého soudu, není běžným lidem naprosto v n

18.10.2018 v 11:05 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 510 | Diskuse
Počet článků 320 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 712

yektauzunoglu.com 

https://www.facebook.com/MUDrYektaUzunoglu

https://twitter.com/YektaUzunoglu?

 

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, * 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války).[zdroj?] Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. V roce 2006 obdržel cenu Františka Kriegla.Od roku 1996 německé občanství.

Najdete na iDNES.cz