Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Human Ethics II

8. 05. 2017 21:08:52
So on the day of the exam I went to meet him in the legendary Dr. Faustus House in Prague in Franz Kafka's novel
Evil is getting stronger and it is reaching dimensions exceeding horror novel's authors' imagination as much as it is impossible to imagine even for authors of new new product versions, the originals of which were made by guardians in Franz Kafka's novel. I wanted to meet Dr Vymetal in person! I wanted to understand how it was possible that a man decorated with PhD degree and the leader of the Medical Ethics Department could behaved as he behaved then. I wanted to see where that man had his understanding of evil boundaries and also I wanted to learn if whether he was able to get over that evil and abomination after the "game" of which he was a part of, however small, ended with their "fail". I wanted to see how he would behave meeting me face to face. It might be difficult to understand that feeling but a person who have been unjustly bullied and sentenced to be wiped out and survived it just by a miracle might understand that I wanted to meet him and look into his eyes finally understanding his personality!.

So on the day of the exam I went to meet him in the legendary Dr Faustus House in Prague. I came there half an hour earlier and looking at those beautiful building I could not understand how it was possible that the little palace could host such a person, Dr Vymetal, the man who had so mercilessly directed our fates. Each one of my steps hurt me just as I entered the building, as I realized that it was the one where him, the Vymetal person was working. I felt sick. My fate was mercilessly leading me to meeting the evil impossible to imagine! I found him somewhere upstairs, rang the doorbell and expected that his secretary would answer the door. Instead of that it was himself, "Professor", all dressed in white. A psychologist wearing white trousers, a white shirt and a white coat as if he were a surgeon prepare to act.

Professor Vymetal could not hide his hatred. He wore a mask of a professional psychologist; a mask consisting of several layers and changing according the needs of the current situation. And still he could not hide his hatred in his eyes. I saw the hatred of a hunter learning that his prey survived its injuries and was facing him again. In some moments he showed a specific expression as if saying: "I did know where your weak point was, but now, my fellow, I know it and I am going to stab you just there. The specialist decorated with title in psychology learned that weak spot just there, in Dr Faustus House. It was my limitless love to my own child. The child whom he was trying to tear out of my heart, the child that I could not see nor touch. Professor was just enjoying himself. His "touching" and in the same time slimy remarks just went together with his glee over a loving father torn by his pains, suffering for his own child! The pain of the suffering father... For instance when I was fighting for my freedom and honor here in Czech Republic, being stolen from me upon request of the state power, Professor himself went to Germany where for sure he earned more than here. He stabbed us into our backs and then he went to grab his money from Germany and I had to remain in Czech Republic fighting all these engaged in my case and defending my lost and stolen honor! Honor... That human value was probably as far from the Professor as some star still undiscovered by Ondrejov Observatory. I came to meet him hoping that meeting a professional specialist responsible for wellbeing of our children, for generation that would continue our civilization I would find his help, I would save my child from her, apparently psychopathic, mother to be able to bring her up to become a true personality, a human being with true values, to develop those values and to pass them to her own children... The State appointed Professor Vymetal to look after children of this kind and so it happened that he was responsible also for my child!

.......................................

česká verze článku je zde : http://uzunoglu.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=572981

Autor: Yekta Uzunoglu | pondělí 8.5.2017 21:08 | karma článku: 7.01 | přečteno: 104x

Další články blogera

Yekta Uzunoglu

USA na Rojavě chrání Kurdy

Nezapomínejme na dva statečné české mládence, co už téměř rok sedí v tureckých kerkerech za to, že se snažili pomoci Kurdům na Rojavě, to jest nejspolehlivějším spojencům USA, v boji proti teroristům všeho druhu

20.6.2017 v 12:03 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 555 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Americký vítr IV.

Na to, kdy americký vítr už konečně dorazí i do Česka, si budeme muset ještě chvíli počkat. Do té doby budeme my, Kurdové žijící v Česku, nadále šikanováni a pronásledováni. Někteří činitelé v ČR sdílí s Tureckem stejnou ložnici

6.6.2017 v 7:24 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 186 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Americký vítr III.

Patrné už je konec i vyděračství s uprchlíky ze strany Turecka vůči Evropě. Lodě NATO by totiž museli hlídat nejen řecké pobřeží, aspoň doufejme.

30.5.2017 v 8:35 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 330 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

"Šach - mat"

Útokem na svého stvořitele či pána si podepsali svůj ortel smrti a tak bylo učiněno vše, aby se tito Satani sežrali navzájem.

29.5.2017 v 9:07 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 830 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Mami, proč sou ty ženský takový vražedkyně?

Dnešní den byl pro mě dnem velké "zkoušky". Zkoušky z úpřímnosti. Byla mi "zadána" mým synkem a musím říct, že byla pro mě dosud nejtěžším oříškem.

21.7.2017 v 23:18 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 239 | Diskuse

Karel Trčálek

Čeští vojáci nemohou být pěšáky plánů NATO!

Jak to, že vysíláme do Pobaltí sto nebo kolik vojáků?! Ztratili havloidi definitivně poslední zbytky zdravého rozumu!?

21.7.2017 v 21:08 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 536 | Diskuse

Petr Cvalín

Čeští vojáci nesmí být nadále pěšáci plánů NATO

Poslanecká sněmovna schválila vyslání českých vojáků do Pobaltí. Jde o posilování obrany východního křídla NATO kvůli aktivitám Ruska. V Litvě budou čeští vojáci spadat pod německé velení a v Lotyšsku pod kanadské vedení.

21.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 572 | Diskuse

Jan Dvořák

U nás je máslo levné, ani ne za 60 Kč - tak proč se pachtit za ještě levnějším v akci?

Reklama je mocná čarodějka.Tím spíš, když na rozdíl od snění o Česku, blouznění o třetí síle v politice nebo víře v to, že oranžová trojice dovede partaj k totálnímu vítězství, přichází s přízemní hlasitou nabídkou levné potraviny

21.7.2017 v 18:59 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 481 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Váleční zločinci v Hlavní vojenské radě Rudé armády

Stan hlavní vojenské rady/STAVKA, která svojí bezohlednou taktikou vedení války měla na svědomí milióny zbytečně padlých SU vojáků, byl ustaven tajným Stalinovým dekretem ze dne 23.6.41.

21.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 856 | Diskuse
Počet článků 225 Celková karma 17.57 Průměrná čtenost 733

yektauzunoglu.com 

https://www.facebook.com/MUDrYektaUzunoglu

https://twitter.com/YektaUzunoglu?

 

MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, * 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války).[zdroj?] Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.